Okolice centrum Warszawy wczoraj i dziś

Dość ciekawe porównanie okolic centrum Warszawy wczoraj i dziś. To pierwsze, stare zdjęcie zostało co prawda wykonane ok. 1980 roku, jednakże stan ten utrzymywał się aż do 1998.


Nowy budynek, wieżowiec Warsaw Financial Center (pierwszy od prawej, 144m do dachu, ukończony w 1998) wywołał lawinę zmian w tym kwartale śródmieścia stolicy. To po nim nastąpiło zapychanie wolnej przestrzeni niskimi jak i wysokimi biurowcami. Po lewej widoczny budowany apartamentowiec Daniela Libeskinda, Złota 44.


Jednakże niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, iż ta pierzeja na pierwszym planie była wielokrotnie planowana jako Ściana Zachodnia (odpowiednik zrealizowanej Ściany Wschodniej, która znajduje się po drugiej stronie Pałacu Kultury i Nauki, z którego to zostały wykonane oba te zdjęcia). Niestety żadne z tych planów nie zostały zrealizowane. Mało tego, gdy zaczynają powstawać kolejne wysokie budynki kształtujące zmieniający się skyline miasta, powstaje pytanie: co z przestrzenią i i mieszkańcami krążącymi gdzieś tam u stóp wysokościowców?Ciekawostka - na pierwszym zdjęciu po prawej widać w pełni zrealizowany projekt urbanistyczny osiedla Za Żelazną Bramą.Zdjęcia pochodzą z Forum Polskich Wieżowców

Leave a Response